Skip to main content

Wimbledon 2018, dublu: Radu Albot se oprește în prima rundă

10/07/2018 vizualizări

Cel mai bun jucător de tenis moldovean, Radu Albot, se oprește în prima rundă la proba de dublu a turneului Grand Slam Wimbledon 2018.

În prima runda la dublu, jucătorul de tenis moldovean în pereche cu Malek Jaziri din Tunisia au întâlnit duetul Artem Sitak (Noua Zeelandă) – Divij Sharan (India).

Cedând în primul set cu scorul de 6:7, perechea Albot – Jaziri reușește să se impună în al doilea set cu scorul de 7:6. Astfel scorul meciului devine 1:1. În al treilea set, duetul nostru luptă asiduu pentru fiecare punct, însă pierde în final cu scorul de 3:6. Nici în al patrulea set norocul nu ne surâde, iar perechea moldo-tunisiană cedează cu scorul de 2:6.

După 2 ore și 41 de minute, partida se încheie cu scorul de 7:6 6:7 6:3 6:2 în defavoarea noastră.

Mâine, 6 iulie 2018, Radu Albot joacă în runda a treia la proba de simplu a Marelui Șlem londonez, întâlnindu-l pe John Isner, cap de serie nr. 9 și locul 10 în clasamentul mondial ATP.