Skip to main content

Vasile Donțu a câștigat turneul internațional ”Babolat Cup U18”

28/08/2018 vizualizări

Tenismenul moldovean, Vasile Donțu, a devenit câștigătorul turneului internațional în categoria de vârstă U18 ”Babolat Cup 2018”, care s-a încheiat sâmbătă la Chișinău.

În finala probei de simplu, reprezentantul nostru s-a impus în fața ucraineanului Danyil Fedorov cu scorul de 6:0 2:6 6:4.

La dublu, Vasile în pereche cu Alexandru Vitcov a ajuns până în semifinală. Câștigătorii acestei probe au devenit ucrainenii Myroslav Bondar și Artem Podorozhnyi.

La feminin, competiția a fost câștigată de Alina Tsyrpalevych (Ucraina). Cel mai bun rezultat printre jucătoarele din Republica Moldova a fost înregistrat de Arina Gamretkaia, care a ajuns până în semifinală.

La dublu, pe podium au urcat jucătoarele de tenis din Ucraina, Kateryna Rublevska și Vera Tagasheva.

Adresăm felicitări lui Vasile pentru un rezultat demn de respect! Bravo!